|
Od dłuższego czasu Kapusta i Czarkowski podnoszą te sprawy (m.in. na łamach Komunikatów Rybackich). Generalnie podzielam ich stanowisko, bo to jest słuszne i bazujące też na doświadczeniach zagranicznych. Jedynym istotnym punktem, w którym się różnimy, to sprawa karty wędkarskiej.
Karta wędkarska (rybacka) została wprowadzona w systemie pruskim, bodajże ustawą rybacką z 1874 r. Potem została przejęta do naszego systemu przez KTR, a następnie usankcjonowana przez ustawę z 1932 r. W mojej ocenie, o ile było to działanie postępowe w tamtym okresie, to współcześnie karta wędkarska jest pozbawiona sensu. Jak słusznie podkreślają autorzy opinii, egzamin na kartę był i jest farsą. Ponadto, samo posiadanie karty wcale nie świadczy o wysokich kwalifikacjach wędkarsko-rybackich jej posiadacza, ani nie gwarantuje przestrzegania przepisów. W praktyce jest to dokument, który nic nie wnosi, poza uciążliwością dla zainteresowanych wędkarzy. W wielu przypadkach (wczasowiczów w czasie urlopu), jest nawet barierą dla rozwoju wędkarstwa. Śmiem twierdzić, że straty w rybostanie, spowodowane przez wędkarzy nie respektujących przepisów, są niewspółmiernie małe wobec zanieczyszczeń, "poprawy środowiska", a także odłowów gospodarczych.
Konieczna jest zmiana ustawy rybackiej, ukierunkowana głównie na dalsze wzmocnienie działań na rzecz ochrony środowiska (w tym przywrócenia możliwości naturalnego tarła).
Im szybciej odejdziemy też od kwestii obowiązkowych zarybień, stanowiących główne kryterium wyboru użytkownika rybackiego, tym lepiej. Już nie wspominam o kwestii demonopolizacji systemu wędkarstwa, bo żaden monopol nikomu nigdy nie wyszedł na dobre.
|