f l y f i s h i n g . p l 2024.05.16
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: A teraz niech SF i pan D. pocałują misia w d... czyli.... Autor: Paweł Cieśliński. Czas 2024-05-16 17:08:49.


poprzednia wiadomosc Odp: Jakie warstwy pod śpiochy : : nadesłane przez MaciekM. (postów: 136) dnia 2016-10-24 23:48:42 z *.neoplus.adsl.tpnet.pl
  Każdy, kto jeździ na nartach kilka dziesięcioleci (właśnie ja) powie Ci, że to niebo a ziemia, Kiedyś przepocone, mokre podkoszulki i flanelowe koszule - teraz nawet przy jakimś spoceniu poczucie, że za chwilę sytuacja się ustabilizuje i wróci cieplny komfort. Więc kurtka z Gore musi działać! W wędkarstwie muchowym miałem przerwę - ominął mnie etap śpiochów z neoprenu. Ale porównując wodery czy spodniobuty latem z moimi Orvisami Endura (taki najbardziej prosty i toporny model) też trudniej się spocić wędrując brzegiem w słońcu niż dawniej - więc jednak warstwa wodoszczelna tych Orvisów pracuje. Nie łowie ostatnio w temperaturach w okolicach zera - wiec tu nie mam porównania. Ale zarówno na nartach, jak i wiosną, latem czy jesienią machając muchówką jest znacznie lepiej - więc ściemy nie ma. Pod tym względem też znacznie lepiej spisuję się kurtki z Gore (czy czegoś podobnego), niż np. gumowe czy z grubego ortalionu. Tu też duża różnica - a jak ktoś żegluje to Ci powie, że sztormiak z Gore a taki podgumowany to kolosalna różnica. Pozdrawiam.
  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Jakie warstwy pod śpiochy [0] 25.10 00:03
 
Chodzi o oddychanie w wodzie a nie w powietrzu.
 
  Odp: Jakie warstwy pod śpiochy [1] 25.10 08:10
 
Akurat jazda na nartach to idealne warunki by poczuć różnicę. Pod kurtką gorąco i wilgotno, na zewnątrz zimno i sucho (w sensie wilgotności bezwzględnej) zatem różnica prężności pary wodnej jest duża. Jak stoisz w zimnej wodzie, a o taki przykład pytał kolega, to masz do czynienia z kompletnie innym zjawiskiem bo po drugiej stronie masz ciecz i co wg mnie ważne z przeciwciśnieniem słupa wody, które utrudnia lub nawet uniemożliwia ruch cząteczek pary na zewnątrz. Para wodna kotłuje się w woderach i ochładza po czym kondensuje na zimnej od wody, wewnętrznej powierzchni woderów. Trzeba pamiętać, że cały czas mówimy o głębokim brodzeniu w zimnej wodzie a nie przemieszczaniu się na lądzie gdzie zalet oddychalności nikt nie kwestionuje.
Pozdrawiam
 
  Odp: Jakie warstwy pod śpiochy [0] 25.10 19:31
 
Możliwe, że w przypadku woderów oddychających para kotłuje się mniej, a migracja pary w górnych warstwach woderów wyciąga trochę wilgoć z dołu. Na pewno ważne jest, żeby izolujące warstwy ubrań nie dały się zbyt łatwo zgnieść.
 
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus