|
Taka ewolucja nastąpi w ciekach o mocy strumienia powyżej 100 W/m2. Poniżej 30 W/m2 kanał pozostanie kanałem na wieki wieków. I znów: kto każe szukać estetyki w kanale melioracyjnym? co on ma wspólnego z rzeką? Tarlisko to tarlisko - kołyska to kołyska, a przedszkole to przedszkole. Wszystko w Rybnickiej Strudze jest dla ryb zapewnione i skąd nagle brak estetyki miejsca rybiej kopulacji ma obciążać kolegów muszkarzy z TPRŁ?
To nie jest uniwersalna prawda, ponieważ moment uruchomienia tej ewolucji w widocznym dla człowieka okresie czasu, zależy od rodzaju i uziarnienia osadu. Zależy to również od kształtu profilu cieku a nawet - zacienienia. Na obszarach zacienionych na Pomorzu Zachodnim zachodzi nawet przy niskich stanach wód transport w formie saltacji i trakcji materiału drobnopiaszczystego w formie ripplemarków. Łachy piaszczyste budują większe formy np. wyspy śródkorytowe a to z kolei doprowadza do podmywania brzegów.
Proszę zwrócić uwagę na ten cytat:
"Should you use sand for stream restoration? Common wisdom said no, because it disrupts salmon spawning, researchers have successfully built and maintained a scale model of a living meandering gravel-bed river in the lab and found that sand is indispensable for helping to build point bars and to block off cut-off channels and chutes--tributaries that might start and detract from the flow and health of the stream."
Źródło:
http://www.scientificblogging.com/news_articles/building_realistic_model_river_lab_train_set_size
Kolegów muszkarzy nie obciąża nic za wyjątkiem zadowolenia z czegoś co wygląda jak.... sorry, nie wszyscy muszą mieć takie same gusta.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
|