Forum Wędkarstwa Muchowego |
|||||
|
Wysłał: Artur Banachowski
Łowisko, o którym Maciek pisał temacie "Łososie z jeziora", jest łowiskiem wyjątkowym, ale pomijałbym w nazewnictwie "słowa specjalne i komercyjne". Te określenia przez ostatnie lata nabrały znaczenia negatywnego, stając się synonimem łowisk o dość specyficznym charakterze. Piaseczno jest naturalnym, głębokim jeziorem, o pow. ponad 20 hektarów. Jezioro zarybiane jest od sześciu lat, przy czym w tym roku po raz pierwszy z jego dobrodziejstw będzie mogło skorzystać szersze grono muszkarzy. Do tej pory wszystkie złowione ryby wracały do jeziora i nie były odławiane w innych celach niż sportowe. Zaowocowało to pojawieniem się naturalnego stada dużych pstrągów, które przyjęły formy zachowania charakterystyczne dla pstrągów jeziorowych. Część osobników, żeruje stacjonarnie przy zwalonych do wody drzewach oraz pod nawisami gałęzi nadbrzeżnych drzew. Druga forma to ryby poszukujące żeru na całej powierzchni jeziora. Żeby nie stwarzać nadmiernego tłoku na łowisku, jednego dnia będzie mogła łowić określona ilość wędkarzy. W związku z czym wymagana będzie wcześniejsz rezerwacja licencji. Ze wzgledu na możliwość wypuszczania złowionych ryb zalecane będzie stosowanie haków bezzadziorowych. Łowisko dysponuje pięknym pensjonatem, malowniczo wkomponowanym w otoczenie jeziora. Wszystkich zainteresowanych zaprosimy wkrótce na stronę internetową Łowiska Piaseczno, która jest obecnie w trakcie budowy. Żeby przybliżyć techniki połowu ryb nad Piasecznem pozwolę sobie zamieścić opis, który znajdzie się na stronie internetowej.
# Piaseczno poza okresami: letnich upałów i zalegania pokrywy lodowej, jest ELDORADEM dla wędkarzy muchowych. W jeziorze żyje kilka gatunków ryb łososiowatych osiągających bardzo duże rozmiary. Zdarzające się wiosną i jesienią rójki ochotek, umożliwiając oszukanie imitacjami tych owadów nawet największych, wyjątkowo nieufnych pstrągów, troci i łososi. W czaie powierzchniowego żerowania na ochotkach najlepiej jest utrzymywać muchy w pobliżu powierzchni wody lub stosować suchą muchę. Przy słabym żerowaniu powierzchniowym, zatapiamy muchy głębiej, a wtedy zadrza się, że na nasze ochotki skusi się sieja, która co prawda nie walczy tak dynamicznie jak pstrągi, ale osiąga wagę do 4 kg !. Optymalną wielkością haczyka do wykonania imitacji ochotki jest na Piasecznie rozmiar 12. Najczęściej, najskuteczniejsze są imitacje ochotek utrzymane w kolorze zbliżonym do ciemnobrunatnego (również pływające wersje) z grubością żyłki nie warto schodzić poniżej 0,18 mm, a jeżeli zależy nam na realnych szansach wyholowania zasiedziałych w jeziorze ryb powyżej 5kg wagi, minimalną grubością żyłki jest 0,20 mm, a haczyk musi być wykonany z grubego drutu. Oprócz imitacji ochotki, skuteczne w łowieniu łososiowatych są oczywiście streamery z muddlerem na czele. Wysoka skuteczność tych much wzrasta w następujących okresach: * bezpośrednio po zejściu lodu, kiedy z zimowego odrętwienia budzą się żaby * w czsie tarła płoci * w czasie zmniejszonej przejrzystości wody * podczas braku żerowania na ochotkach. Najskuteczniejsze są tutaj streamery w stonowanych kolorach od beżowego do brunatnego, z możliwymi akcentami srebnymi, złotymi, żółtymi, zielonymi, perłowymi i ewentualnie czerwonymi. Do much można dodać tym więcej jaskrawego koloru im mniejsza jest przejrzystość wody. Wielkość streamerów dobieramy w zależnośći od rozmiarów imitowanego pokarmu ryb. Poza wymienionymi rodzajami much, sprawdzają się klasyczne mokre muchy np. podobne do March Brown we wszystkich odmianach i wszystkich wielkościach.
Świat fauny bezkręgowej jeziora Piaseczno, stwarza bardzo duże możliwości eksperymentowania zrówno w doborze muchy jak i sposobu oraz głębokości jej prowadzenia. I tak pokarmem ryb łososiowatych są tutaj: larwy ważek różno- i równoskrzydłych, larwy, poczwarki i owady doskonałe chruścików, larwy i owady doskonałe jętek, trutnie mrówek opadające na powierzchnię jeziora po rójce, pluskwiaki i chrząszcze wodne oraz raki. Wszystkie te organizmy doskonale nadają się do imitowania sztuczną muchą.
Prowadzący Artur Banachowski
Wysłał:
a pot here. http://www.earto.org/DESCA/DESCAFeedback/000001b7.htm want to have http://www.bsu.edu/web/mbaassoc/_disc1/00000e88.htm positionof the winning http://www.earto.org/DESCA/DESCAFeedback/000001a6.htm odds are against http://www.earto.org/DESCA/DESCAFeedback/0000020e.htm the first hand